Dyskusyjny Klub Książki

Jak co miesiąc – także i w marcu Dyskusyjny Klub Książki działał prężnie na terenie Gminy Stryszów. Wiosenne literackie podboje rozpoczęliśmy 14 marca w Bibliotece Publicznej w Stroniu, gdzie przedszkolaki mogły usłyszeć historię „Odwiedziła mnie żyrafa” autorstwa Stanisława Wygodzkiego Historia  o żyrafie, która przyjechała „przewietrzyć” się do Warszawy i postawiła na głowie cały dom jednego z mieszkańców stolicy jest napisana z wdziękiem i absurdalnym poczuciem humoru, który bardzo przypadł do gustu naszym małym czytelnikom.

Następnie – 19 marca członkinie DKK dla dorosłych zebrały się w siedzibie w Stroniu, aby przedyskutować skomplikowaną tematycznie, budzącą sprzeczne emocje książkę holenderskiego pisarza Gerbranda Bakkera pod tytułem „Na górze cisza”.

„Na górze cisza” okazała się lekturą niełatwą, gorzką, rozpisaną na prozaiczne szczegóły, monotonię odizolowanego życia i powolną dekonstrukcję relacji międzyludzkich. Członkinie klubu miały podzielone opinie o książce, ale każdy głos na temat dzieła – czy to krytyczny, czy komplementujący – był niezwykle wnikliwy i kluczowy dla dalszych dyskusji.

22 marca do działania wkroczyła Biblioteka Publiczna w Stryszowie. Stryszowskie przedszkolaki poznały opowieść popularnej polskiej pisarki dziecięcej – Renaty Piątkowskiej pt.: „A może będzie właśnie tak”. To książka o dziecięcych marzeniach, które dzieci próbują w zabawny sposób realizować w formie różnych, wynikających z tych marzeń zabaw .

Marcowe dyskusyjno-książkowe akcje zakończyła Biblioteka Publiczna w Łękawicy, która 25 marca zawędrowała do przedszkolaków z zabawną historyjką o rodzinie Przechwalaków („Przechwalaki. Historia z serii Humorki”) autorstwa Agnieszki Zimnowodzkiej. Historia skupiała się na tytułowej Rodzinie – Tata Przechwalak, Mama Przechwalakowa i córki Przechwalinki – wszyscy uwielbiali być w centrum uwagi. Czy udało im się zmienić na lepsze? Przedszkolaki z Łękawicy już wiedzą! Spytajcie ich, to może Wam co nieco opowiedzą o tym, dlaczego warto czasem spojrzeć dalej niż na czubek własnego nosa .

Dziękujemy za to wszystkie marcowe spotkanie, podczas których udało nam się porozmawiać o książkach. Do zobaczenia w kwietniu!