Dyskusyjny Klub Książki

W lutym w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbyły się aż cztery spotkania z czytelnikami z Gminy Stryszów. Zimowy miesiąc rozpoczął się literacko już 8 lutego, kiedy to grupa przedszkolna ze Stronia zawitała do tamtejszej Biblioteki Publicznej. Dzieci zapoznały się z historią „Przechwalaków” autorstwa Agnieszki Zimnowodzkiej. Ta wesoła, pouczająca opowieść o tytułowej rodzinie Przechwalaków, zamieszkującej miasteczko Humorki, wzbudziła entuzjazm u młodych adeptów literatury ze Stronia.

Na kolejne spotkania trzeba było poczekać na końcówkę lutego. To wtedy przeprowadzono aż trzy wydarzenia czytelnicze! 26 lutego w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury spotkały się członkinie DKK dla dorosłych, aby porozmawiać na temat wyjątkowej książki amerykańskiej pisarki Celeste Ng zatytułowanej „Małe ogniska”. Skomplikowany świat przedstawiony, wielowymiarowi bohaterowie i ich, trudne do jednoznacznej oceny, wybory pozostawiły grupę czytelniczą w sytuacji, w której trzeba było zastanowić się nad podstawowymi problemami. Podczas tego spotkania poruszono wiele niełatwych tematów, a dyskusje, które wybuchały niemalże symbolicznie – na wzór małych ognisk – na pewno zamieszkają w pamięci członkiń klubu na długi czas.

Najbardziej intensywny literacko okazał się 28 lutego. To właśnie tego dnia odbyły się aż dwa spotkania z przedszkolakami: z grupą z Łękawicy oraz ze Stryszowa. W Łękawicy dzieci przeniosły się za sprawą magii czytania do Leśnego Miasteczka, gdzie pewien mały szpak o imieniu Kajtek pilnie potrzebował zainwestować w okulary („Kajtek, uważaj!” Jennifer Berne). Z kolei w Stryszowie przedszkolaki zapoznały się z „Wielką przygodą Jeżyka” autorstwa Jennie Poh. Obydwie lektury nie tylko przyniosły dzieciom frajdę z wysłuchania wesołych przygód zwierzęcych bohaterów oraz obejrzenia pięknych, wielobarwnych ilustracji, ale również zaopatrzyły młode grono w nową porcję wiedzy i otworzyły szerzej drzwi na świat, który stał się o kolejne centymetry większy i wspanialszy w wyobraźni Dzieci. A to, jak wiemy, jest jedną z najważniejszych ról, jakie spełnia literatura w naszym życiu. Dziękujemy za luty pełen książkowych wrażeń i do usłyszenia!