W sobotę 7 października 2023 roku wybraliśmy się do miejsca pamięci i muzeum Auschwitz- Birkenau byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy.

Po trzygodzinnej podróży w przeszłość udaliśmy się do Harmęży, gdzie w dolnej kondygnacji kościoła Matki Bożej Niepokalanej, wchodzącego w skład Centrum św. Maksymiliana, pod koniec lat 90-tych na stałe została zainstalowana wystawa zatytułowana „Klisze pamięci.
Labirynty”. Jest to ekspozycja rysunków Mariana Kołodzieja, byłego więźnia KL Auschwitz, która posiada walor świadectwa, przedstawia bowiem niezwykłą interpretację obozowego dramatu jednego z pierwszych więźniów KL Auschwitz. Wystawa przedstawia artystyczną wizję gehenny obozowej, a jednocześnie uwypukla heroiczne zwycięstwo odniesione w obozie przez św. Maksymiliana Marię Kolbego. Marian Kołodziej po prawie 50-letnim milczeniu wrócił do swych przeżyć, tworząc wstrząsającą plastyczną opowieść o sobie i tych, którzy nie ocaleli z „fabryki śmierci”. Dziękujemy Wszystkim, którzy zechcieli wybrać się z nami w tę pełną emocji i wzruszeń podróż.