rupę osób stojących w pomieszczeniu, nad którymi widnieje napis “Wielki Finał BFF”. Każda z osób trzyma w rękach coś, co wygląda na trofeum, co sugeruje, że jest to ceremonia wręczenia nagród lub ważne wydarzenie.

Co to był za wieczór! Wielki Finał „Brak Filmu Festival – wystawy plakatów filmów nieistniejących” zapadnie nam w pamięć jako wydarzenie pełne emocji, rozmów o sztuce i blasku fleszy niczym z największej oscarowej imprezy!

Połączone premierowe odsłonięcie plakatów filmowych wraz z Galą Nagród BFF było pięknym zwieńczeniem sześciomiesięcznej pracy grupy młodzieżowej z Gminy Stryszów. Trzynaście dziewczyn – trzynaście debiutujących artystek: Nadia Adamczyk, Milena Grajna, Blanka Grajny, Emilia Knapek, Anna Lempart, Zuzanna Liszka, Izabela Piętoń, Anna Potoczny, Amelia Sitarz, Emilia Talaga, Eliza Worytko, Julia Zych, Zuzanna Żmija.

To one stworzyły dziesięć wyjątkowych plakatów do „filmów”, które powołały do istnienia w swojej wyobraźni i których historie zapragnęły opowiedzieć poprzez projekt BFF.

Gdy 6 października zegar w Dworze w Stryszowie wybił godzinę szesnastą do dworskiego holu wypełnionego po brzegi gośćmi wkroczyły dumne młode artystki, by oficjalnie otworzyć swoją pierwszą w życiu wystawę. Po oficjalnych przemówieniach zaprosiły gości do udania się po schodach na piętro, gdzie wśród historycznych pomieszczeń wyeksponowane zostały ich dzieła. Wernisażowi towarzyszyła wizualno-muzyczna oprawa, która stała się idealnym uzupełnieniem uroczystej atmosfery.

Uczestniczki projektu odpowiadały chętnie na pytania zwiedzających, wyjaśniając źródła swoich inspiracji, szczegóły swoich plakatów oraz inne tajniki projektu „Brak Filmu Festival”. Kolejnym ważnym punktem uroczystości była Gala Nagród BFF, czyli oficjalne wręczenie statuetek BFF za wykreowane przez dziewczęta „nieistniejące filmy”. Z bijącymi sercami młode twórczynie wychodziły na scenę dworskiego salonu i odbierały swoje trofea, które były ostatecznym ukoronowaniem ich wielomiesięcznych starań podczas tworzenia wystawy artystycznej. Wręczeniu nagród towarzyszyły gromkie brawa, wzruszenia wśród grona rodziny i znajomych oraz serdeczne przemówienia gratulacyjne wygłoszone przez gminne osobistości. Po wielkich emocjach przyszedł czas na chwilę relaksu przy wernisażowym poczęstunku. I tu nie zabrakło intrygujących rozmów i wymiany wrażeń na temat dopiero co podziwianych plakatów.

Wszystko to złożyło się na wieczór absolutnie NIEPOWTARZALNY! Dziękujemy Wszystkim, którzy zjawili się tego niedzielnego wieczoru i uświetnili wydarzenie swoją obecnością. Uczestniczki projektu na pewno zapamiętają te chwile na długie, długie lata, a… kto wie? być może ów projekt i ten niezwykły wieczór stanie się inspiracją i kołem napędowym dla ich kolejnych, coraz śmielszych kreatywnych poczynań w przyszłości!

A dla tych z Państwa, którzy nie mogli być wczoraj z nami, a chcieliby zobaczyć plakaty – informujemy, że wystawa „Brak Filmu Festival” jest możliwa do oglądania w Dworze w Stryszowie:

  • do 25 października w oryginalnej formie, czyli wystawiona w pomieszczeniach na piętrze
  • do końca listopada w formie obrazów powieszonych na ścianie dworskiego korytarza.

Serdecznie zachęcamy do odwiedzin Dworu – tego magicznego miejsca na mapie Gminy Stryszów! Na koniec pragniemy również najserdeczniej podziękować Pani Justynie Żarnowskiej-Żmijowskiej oraz całemu zespołowi pracowników Dworu w Stryszowie za możliwość współpracy przy tym projekcie.

Projekt „Brak Filmu Festival” został zrealizowany w ramach Programu Równać Szanse Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowanego przez Fundację Civis Polonus.

Zapraszamy również do odwiedzin mediów społecznościowych BFF dla tych z Państwa, którzy chcieliby prześledzić, jak wyglądał proces powstawania wystawy. Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: https://linktr.ee/brakfilmufestival