Zauważyliście, że od paru lat gry planszowe przeżywają swoje odrodzenie? Gdy nadeszła era komputerów, gry tradycyjne poszły nieco w odstawkę, ale nie na długo! Zainteresowanie nimi znów zaczęło rosnąć, dzięki czemu oferta dostępnych na rynku gier staje się bogatsza i ciekawsza.
Coraz częściej zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli świadomie wybierają nie gry komputerowe, a właśnie szeroko rozumiane „planszówki” jako ulubioną formę rozrywki w wolnym czasie. Dlaczego tak się dzieje? Mogliśmy się o tym przekonać ostatnio, biorąc udział w tegorocznych krakowskich targach BookGame.

Gry planszowe to kategoria, w której mieści się całe uniwersum najróżniejszych form rozgrywek. Gry karciane, planszowe, integracyjne, bitewne, logiczne, dedukcyjne, edukacyjne, kooperacyjne; inspirowane folklorem, językami, naukami ścisłymi, filmami, książkami; gry, które powodują salwę śmiechu i te, które doprowadzają do wzruszeń; gry, które rozgrywa się w kilka minut i te, które pochłaniają graczy na wiele intensywnych godzin. Jest ich całe mnóstwo, a doświadczyć tego można było na własne oczy, spacerując między stoiskami wystawców w halach targowych.
Targi BookGame to wydarzenie, które zaskakiwało na każdym kroku. W jednym kącie zauważyć było można grupy dorosłych prowadzących ożywione dysputy nad stołami zastawionymi grami bitewnymi, po drugiej stronie gromada dzieciaków z entuzjazmem skanowała stoisko klocków LEGO. W centrum jednej z hal dominował „kiosk-wypożyczalnia” oraz rzędy stołów, gdzie każdy mógł wypożyczyć sobie grę i spróbować ją rozegrać w towarzystwie znajomych lub spontanicznie dołączyć do jakiejś nowopowstałej grupki rozgrywających.
Drugie pomieszczenie było istnym labiryntem i jednocześnie rajem dla fanów gier wszelakich. Każdy zakręt przynosił widok rzędów kolorowych, kuszących piękną szatą graficzną czy intrygującą nazwą gier, książek czy gadżetów, powiązanych ze światem graczy. Można było spróbować swoich sił w szachach, założyć okulary VR i przenieść się do wirtualnego świata, obejrzeć całą armię kolekcjonerskich figurek, porozmawiać ze specjalistami od gier, dowiedzieć się o nowościach na rynku wydawniczym, kupić sobie wyjątkowe pamiątki, a nawet rozegrać mecz przy pomocy technologii Nintendo. Było co robić, a to jeszcze nie wszystko!
Głównym celem wyjazdu bibliotecznego na targi było dokształcenie się w kwestii gier planszowych. Dzięki strategicznie postawionej scenie w sercu hali targowej goście BookGame mieli możliwość skorzystania z oferty prelekcyjnej. W trakcie trwania piątkowych targów można było wziąć udział w niejednym, a w trzech wykładach. Jakie tematy poruszano? Między innymi:
- jak popkultura inspiruje naukowców do rozwoju technologii kosmicznych,
- jakie gry warto promować wśród dzieci i młodzieży,
- jakie korzyści płyną z regularnych rozgrywek
- oraz jakie szanse czekają na placówki kulturalne, które rozwijają swoją ofertę planszówkową.
Warto pamiętać, że gry planszowe, to nie tylko rozrywka, ale również dobry sposób na rozwój swojej wiedzy, wyobraźni i umiejętności. Dzięki rozgrywkom możecie lepiej poznawać siebie samych, swoją rodzinę i przyjaciół. Gry planszowe to świetna alternatywna w dzisiejszym świecie dla ludzi, chcących oderwać się na chwilę od ekranów telefonów i laptopów. Spędźcie czas wyjątkowo: umówcie się na rozgrywkę w bibliotece lub wypożyczajcie gry do domu, na weekendowy wyjazd, w odwiedziny do rodziny czy na wakacje! Opcji jest wiele, a wszystko zaczyna się od pierwszego kroku… w stronę biblioteki.

W ofercie łękawskiej biblioteki jest już ponad 40 gier, z których możecie korzystać w bibliotece, ale nie tylko! Od pewnego czasu dostępna jest opcja wypożyczania gier do użytku zewnętrznego. Warunek: dbajcie o grę (jest w końcu pod waszą „opieką”) tak, aby w momencie zwrotu była równie atrakcyjna dla kolejnych użytkowników, jak była dla was w momencie, gdy ją wybieraliście. Korzystajcie, bawcie się i rozwijajcie!
A za możliwość uczestniczenia w piątkowym dniu targów jako gość branżowy dziękujemy organizatorom oraz partnerom BookGame. I mamy nadzieję – do zobaczenia za rok!