Jak wyglądał stryszowski COREdian?
6 września na terenie stryszowskiego stadionu odbyło się artystyczne odczytanie fragmentów “Kordiana” Juliusza Słowackiego w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Do projektu wybraliśmy fragment z Aktu III, sceny 6, a dodatkowo przygotowaliśmy tekst współczesny inspirowany tą samą częścią Kordiana.
Wystąpienie z treścią klasyczną „Kordiana” skonfrontowane z jej nowoczesną interpretacją miało nacelu pokazać uniwersalność dzieła oraz możliwości w kreatywnym podejściu do dzieł już nam dobrze znanych.
Chcieliśmy wyeksponować to, że Kordian jest bohaterem, z którym może utożsamić się nie tylko doświadczony dorosły, ale również młode osoby, dopiero poszukujące swojego celu i swoich życiowych prawd.
Miejscem akcji sceny 6 aktu III był szpital psychiatryczny, w którym Kordian znalazł się po nieudanym zamachu na cara. W czytaniu skupiliśmy się na rozmowie między Doktorem i Kordianem oraz na naszej interpretacji tej wymiany zdań. Kluczowym momentem było wypowiedziane przez Doktora „Nie myśl”. Zachęcaliśmy do refleksji nad tym, co to hasło mogło oznaczać dla ludzi z pokolenia Słowackiego i co ono oznacza dla nas dzisiaj.
Część pierwsza, czyli tekst oryginalny została przeczytana z podziałem na role, a towarzyszyła temu odtwarzana w tle muzyka klasyczna. W tej części wystąpiły przed Państwem: Anna Tatar, Magdalena Drążek, Maria Studnicka oraz Kazimiera Knapek.
Z kolei część druga – współczesna – została przeczytana w całości przez Konrada Nowaka. W tle włączony był podkład muzyczny typowy dla utworów rapowych. Specjalnie na tę okazję muzykę udostępnił dla nas producent muzyczny – Witek Borkowski. Za co serdecznie dziękujemy!
Wydarzenie upłynęło w przyjemnej atmosferze zadumy, ciekawości i skupienia na słowach. Dziękujemy wszystkim, którzy pojawili się na tym wyjątkowym czytaniu. “Kordian” już zawsze będzie nam się kojarzył z tym oblanym złotymi promieniami słońca popołudniem w Stryszowie!