W dniu 06.11.2022 r. Gminny Ośrodek Kultury w Stryszowie z/s w Stroniu zakończył realizację projektu „Zaskoczymy Mickiewicza- Ballady i romanse w gminie Stryszów” premierą spektaklu „Lilije” Adma Mickiewicza w reżyserii Moniki Filipowicz.

Po wielu godzinach prób, 16 uczestników projektu wcieliło się w role postaci z mickiewiczowskiej ballady, aby dać popis wspaniałej gry aktorskiej. Dwór w Stryszowie w tym dniu stał się przerażającym miejscem zbrodni opowiedzianej przez duchy. Widzowie przemieszczali się po dworskich komnatach  podążając w ślad za bohaterami tragicznej historii. Efekt romantyzmu został wzmocniony poprzez użycie muzyki romantycznej, dźwięku i światła. Wszystkie te działania posłużyły do powstania oryginalnego i innowacyjnego widowiska, które przypomniało moment narodzin idei romantycznej.

Wydarzenie powstało w ramach zadania z myślą o przypadającej 200 rocznicy wydania „Ballad i romansów” A. Mickiewicza. W spektaklu u boku profesjonalnych aktorów zagrali amatorzy – młodzi i seniorzy. Na scenie spotkały się różne pokolenia, które wspólnie odtworzyły dzieło polskiej literatury romantycznej. Stary dwór stworzył wspaniałą scenerię dla zjawisk nadprzyrodzonych.

W bohaterów spektaklu wcieli się :

Duch Pani – Dominika Guzek

Duch Pana – Andrzej Bąk

Duch Brata 1 – Lech Walicki

Duch Brata 2 – Jakub Popławski

Gospodyni – Anna Tatar

Duch Pustelnika –  Andrzej Zaremba

Duchy Narratorki- Kazimiera Knapek,  Maria Studnicka , Anna Drążęk, Magdalena Drążek, Julia Wciślak, Zofia Kowalska, Antonina Kubas, Aniela Kubas

Duchy Dzieci – Antonina Bartyzel, Adam Maślanka

Szczególne podziękowania kierujemy dla Kierownika Dworu w Stryszowie – Justyny Żarnowskiej-Żmijowskiej za udostępnienie wyjątkowego miejsca do stworzenia spektaklu.

Projekt  „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzący z Funduszu Promocji Kultury” Spektakl  bierze udział w akcji „Narodowe Czytanie”.