Dyskusyjny Klub Książki

Kwiecień pod znakiem Dyskusyjnych Klubów Książki rozkwitł rozmowami o książkach z iście wiosenną werwą.

11 kwietnia w Bibliotece w Stroniu przedszkolaki poznały historię z książki „A może będzie właśnie tak” Renaty Piątkowskiej.

„Dzieci często marzą o tym, co będą robić, kiedy dorosną. Niejeden chłopiec chciałby zostać strażakiem, a niejedna dziewczyna gwiazdą filmową. Niektórym już w dzieciństwie zdarza się ugasić prawdziwy pożar, namalować prawdziwy obraz lub choćby wyleczyć chore lalki i misie. O takich planach, marzeniach i przygodach pisze Renata Piątkowska w najnowszej książce.” (źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/97855/a-moze-bedzie-wlasnie-tak)

W dniu 19 kwietnia w Przedszkolu w Stryszowie dzieci z wszystkich grup wiekowych zapoznały się z książeczką autorstwa Jennifer Berne  pt. „Kajtek, uważaj!”, którą pięknie – zabawnie i kolorowo, zilustrowała Keith Bendis. Było to kolejne spotkanie w ramach Klubu Książki dla Przedszkolaka. „Kajtek, uważaj!” to opowieść o akceptacji i tolerancji i o tym, że wiedza czerpana z książek może być niezwykle użyteczna w trudnych sytuacjach, zaś będące wcześniej przedmiotem drwin okulary, odpowiednio wykorzystane, mogą uratować nawet czyjeś życie.

Grupa około trzydziestu dzieci w wieku przedszkolnym stoi wokół sylwetki dorosłego mężczyzny. Jeden z chłopców trzyma w górze książkę z ptakiem na okładce. W tle fototapeta oceanu z rybami.

Opis zdjęcia: Grupa około trzydziestu dzieci w wieku przedszkolnym stoi wokół sylwetki dorosłego mężczyzny. Jeden z chłopców trzyma w górze książkę z ptakiem na okładce. W tle fototapeta oceanu z rybami.

24 kwietnia przedszkolaków z Łękawicy odwiedziła nie tylko wiosenna pogoda (częstując dzieci promieniami słońca przez szyby okienne), ale również przybył do nich pewien niezwykły bohater – niebiesko-pierzasty, kolorowo-dziobowaty, 𝓹𝓮𝓬𝓱𝓸𝔀𝔂 𝓒𝓱𝓻𝓾𝓹𝓽𝓪𝓴! 🐦

W ramach comiesięcznej akcji Dyskusyjnego Klubu Książki Biblioteka Publiczna w Łękawicy zaproponowała dzieciom wspólne czytanie książki „O Chruptaku, który szukał szczęścia” autorstwa Dominiki Gałki z ilustracjami Anny Simeone. Wyjątkowość tej opowieści polegała na tym, że to przedszkolaki decydowały, co spotka głównego bohatera!

Chruptak budzi się bowiem pewnego dnia i odkrywa, że do przyrządzenia jego wymarzonego śniadania brakuje masełka z żołędzi. Postanawia wyruszyć w poszukiwaniu owego produktu, a co dalej się wydarzyło…? O szczegóły pytajcie dzieci z Przedszkola w Łękawicy. Są specjalistami w tym temacie – w końcu sami wybierali przygody, z którymi musiał zmierzyć się Chruptak.

Grupa około trzydziestu dzieci w wieku przedszkolnym stoi lub siedzi wokół sylwetki kobiety. Jeden chłopiec trzyma przed sobą okładkę z kolorowym ptakiem. Jedna dziewczynka trzyma grafikę ze skrótem DKK.

Opis zdjęcia: Grupa około trzydziestu dzieci w wieku przedszkolnym stoi lub siedzi wokół sylwetki kobiety. Jeden chłopiec trzyma przed sobą okładkę z kolorowym ptakiem. Jedna dziewczynka trzyma grafikę ze skrótem DKK.

Z kolei jeśli idzie o grupę dorosłych czytelników –– 23 kwietnia, w nieco pochmurne środowe popołudnie, Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych spotkał się, żeby porozmawiać o powieści obyczajowej Rosanny Ley pod tytułem 𝓓𝓸𝓶 𝓷𝓪 𝓢𝔂𝓬𝔂𝓵𝓲𝓲. Dobrze było przenieść się w wyobraźni z kapryśnej kwietniowej pogody do sycylijskiej krainy pełnej promieni słońca, zapachu kawy, szumu morza i smaków cannoli oraz cytrusów.

„Dom na Sycylii” to wielopokoleniowa historia opowiadana głosem kobiet: babki, matki i córki. Losy bohaterek jak kawałki mozaiki powoli układały się, przesuwały, szukały swojego miejsca. Splatały się w różnych przestrzeniach (Anglia & Sycylia), czasie (powojenny okres & współczeność) i na tle różnych problemów (traumy przeszłości, rodzinne tajemnice, wyzwania rodzicielskie, poszukiwanie celu).

Czytelniczki DKK dzieliły się przemyśleniami na temat zarówno mocnych, jak i słabych aspektów książki. Momentami naiwna, momentami zaskakująca refleksjami o życiu powieść uruchomiła wśród członkiń klubu szereg interesujących wątków w dyskusji. „Dom na Sycylii” należy raczej do typu lżejszej lektury, która, choć z pewnymi defektami, pozostawiła nasze myśli ubarwione obrazami, zapachami i smakami sycylijskiego świata

Dziękujemy wszystkim uczestniczkom za to spotkanie i zapraszamy już za miesiąc – 28 maja o godz. 15:00

Do zobaczenia!

Grupa kilkunastu dorosłych kobiet siedzi przy długim stole. Każda ma przed sobą grubą książkę oraz napój. Spoglądają w stronę wypowiadającej się kobiety na końcu stołu. W tle okna i meblościanka