Kategoria Kl. „0” I miejsce: Łucja Fiołek ZSP Stronie II miejsce: Armin Warzeszak SP Dąbrówka III miejsce: Eliza Gibas ZSP Stronie; Leon Paździorko SP Zakrzów Wyróżnienie: Błażej Knapik SP Łękawica; Marcel Ćwiertnia ZSP Stryszów; Dawid Chorąży SP Zakrzów; Patrycja Turek ZSP Stronie; Kacper Burdek SP Zakrzów
Kategoria Kl. I-III I miejsce: Tymon Adamczyk SP Łękawica II miejsce: Jakub Chorąży SP Zakrzów; Krzysztof Pacek SP Dąbrówka III miejsce: Pola Mamcarczyk SP Dąbrówka; Sara Gibas ZSP Stronie Wyróżnienie: Martyna Miś SP Dąbrówka; Igor Paździorko SP Zakrzów; Maciej Kleszcz ZSP Stryszów
Kategoria Kl. IV-VI I miejsce: Lena Mamcarczyk SP Łękawica II miejsce: Hubert Walczyszyn ZSP Stryszów; Nadia Odrowąż SP Łękawica; III miejsce: Zofia Mamcarczyk SP Dąbrówka; Aurelia Jezutek SP Łękawica Wyróżnienie: Aleksandra Wojtan SP Łękawica; Klara Bąk SP Łękawica; Jagoda Głodzik ZSP Stronie; Amelia Fluder ZSP Stryszów
Kategoria Kl. VII-VIII I miejsce: Klaudia Łabędź ZSP Stryszów II miejsce: Dominika Mamcarczyk SP Łękawica III miejsce: Julia Wróbel ZSP Stryszów; Nadia Fluder ZSP Stryszów
Kategoria Kl. „0” I miejsce: Błażej Knapik SP Łękawica II miejsce: Armin Warzeszak SP Dąbrówka III miejsce: Kacper Burdek SP Zakrzów
Kategoria Kl. I-III I miejsce: Zofia Okular SP Łękawica; Jan Majerski SP Dąbrówka II miejsce: Julia Pająk ZSP Stronie; Aleksandra Huber SP Dąbrówka; Pola Mamcarczyk SP Dąbrówka III miejsce: Mateusz Olszówka SP Łękawica; Filip Przystał ZSP Stronie; Maciej Kleszcz ZSP Stryszów
Kategoria Kl. IV-VI I miejsce: Jakub Sowiński SP Łękawica II miejsce: Anna Niedziela SP Łękawica; Nadia Odrowąż SP Łękawica III miejsce: Paulina Basik SP Łękawica; Zofia Mamcarczyk SP Dąbrówka Wyróżnienie: Roksana Dzidek ZSP Stronie; Helena Adamczyk SP Łękawica; Antoni Sadzik SP Łękawica
Kategoria Kl. VII-VIII I miejsce: Karol Zabiegło SP Łękawica II miejsce: Tomasz Potoczny SP Łękawica III miejsce: Nadia Fluder ZSP Stryszów
W mroźne dni styczniowe ogrzewają nas rozmowy o literaturze! Nowy Rok 2026 rozpoczęliśmy z przytupem pod względem bibliotecznym i literackim. Nie tylko wzbogaciliśmy nasze zbiory o kolejne nowości, ale również spędziliśmy mnóstwo chwil na rozmowach o książkach. Oto podsumowanie styczniowych spotkań w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki.
W dniu 14 stycznia 2026 r. w Przedszkolu w Stryszowie obyło się pierwsze w tym roku spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla Przedszkolaka. Tym razem dzieci z wszystkich grup wiekowych zapoznały się z książeczką Przemysława Wechterowicza pt. „Być jak Tygrys”. Piękne i zabawne ilustracje są autorstwa Emilii Dziubak. Jest to pogodna opowieść o Tygrysie, który opowiada z humorem o swojej codzienności, a jego zachowanie łamie w sposób zasadniczy stereotypy dotyczące dzikich kotów.
22 stycznia w godzinach przedpołudniowych Przedszkolaki z Łękawicy wysłuchały książki „Wielka przygoda Jeżyka” autorstwa Jennie Poh. Przy tej okazji mieliśmy okazję porozmawiać o tym, czym w ogóle jest PRZYGODA, kiedy warto się na nią wybrać lub wziąć w niej udział i jak ocenić, kiedy jest się gotowym na nowe wyzwania.
Tego samego dnia w godzinach popołudniowych miało z kolei miejsce spotkanie DKK dla dorosłych w Stroniu. Jakże liczne było to zgromadzenie! I jakże pełne radosnego gwaru, spontanicznego dzielenia się wartościowymi książki oraz celnymi literackimi spostrzeżeniami. Wyjątkowo dopisała nam obecność członkiń tego klubu, dzięki czemu rozmowy o powieści „Klub czytelniczy dla samotnych serc” autorstwa Sary Nishy Adams obfitowały w różnorodne opinie, ciekawe analizy i trafnie przytaczane cytaty.
23 stycznia nadszedł czas na literackie chwile dla grupy przedszkolnej ze Stronia. Ugoszczone w GOK-u dzieci zasłuchały się w historię o Tygrysie – tę samą, co i w Stryszowie. Podobnie jak miało to miejsce 27 stycznia w Zakrzowie. Dodatkową atrakcją były kolorowanki z tygrysem (a jakże) w roli głównej! Aż w trzech miejscowościach najmłodsi adepci czytelnictwa zapoznali się z historią „Być jak Tygrys”. Wierzymy, że dzięki temu stworzyły się idealne warunki do tego, aby kiedyś spontanicznie między przedszkolakami nawiązała się rozmowa na temat wspólnie czytanych, znanych i kochanych książkach. Za takie interakcje my bibliotekarze trzymamy mocno kciuki!
Dziękujemy za wszystkie spotkania w ramach DKK, które odbyły się w styczniu. Ta czytelnicza współpraca jest nieustającym źródłem pozytywnej literackiej energii, która umacnia w nas wiarę w moc i piękno czytania. Do zobaczenia w lutym!
24 marca reprezentantki z naszego ośrodka kultury miały okazję obejrzeć pokaz mody “NO WASTE SHOW”. Wydarzenie odbyło się w ramach Cracow Fashion Week (Krakowskiego Tygodnia Mody). Podczas tego wydarzenia zaprezentowano: prace I i II roku studentów Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru, kolekcje gościnne i nagradzane, a w przerwach na scenie wystąpiły studentki z Krakowskich Szkół Artystycznych.
ZERO WASTE / moda świadoma, czyli jaka?
Moda w duchu zero waste, to taka, w której staramy się uniknąć sytuacji marnowania materiałów. W dobie przesytu odzieżowego i fali produktów niskiej jakości coraz bardziej istotną rolę odgrywają nasze świadome wybory konsumenckie, rezygnacja ze zbędnych nowości, wzmacnianie drugiego obiegu ubrań (ubrania z drugiej ręki: od rodziny, znajomych, z second-handów), wykorzystywanie tego, co już jest do stworzenia czegoś, czego jeszcze nie było, wzmacnianie trendów opierających się na produktach już istniejących. Tego typu założenia wchodzą w skład przyjaznej dla środowiska mody.
Kategoria „Maluchy I miejsce: Aleksandra Gnojek ZSP Stronie
Kategoria Kl. 0 I miejsce: Karol Gnojek ZSP Stronie II miejsce: Krzysztof Pacek SP Dąbrówka III miejsce: Łucja Golonka SP Zakrzów
Kategoria Kl. I-III I miejsce: Marcelina Basik ZSP Stryszów Milena Oleksy SP Łękawica II miejsce: Antonina Stawowy SP Łękawica Franciszek Król ZSP Stryszów III miejsce: Kornelia Mirocha ZSP Stronie
Kategoria Kl. IV-VI I miejsce: Oliwia Piętoń SP Dąbrówka II miejsce: Dawid Sowiński SP Łękawica III miejsce: Julia Borkowska ZSP Stryszów
20 października uczestniczki projektu „Brak Filmu Festival – wystawa plakatów filmów nieistniejących” spotkały się po raz ostatni w GOK-u na wielkiej uczcie, zabawach integracyjnych i rozmowach podsumowujących.
Dziewczyny miały okazję podzielić się wrażeniami z sześciomiesięcznego projektu, a także zintegrować się podczas gier i zabaw, przy jedzeniu i luźnych rozmowach w tle.
W ten sposób cała grupa świętowała zakończenie swojego projektu, który nauczył nas wykorzystywać naszą wyobraźnię w kreatywny sposób, planować i organizować kulturalne przedsięwzięcie, brać odpowiedzialność za poszczególne etapy projektu, a także pokazał, że wspólna praca i integracja grupy to nie takie proste zadanie, które jednak przynosi piękne efekty.
Przypominamy, że efekty prac dziewczyn (wystawa plakatów) można oglądać do końca listopada w Dworze w Stryszowie.
Mamy nadzieję, że to wielomiesięczne przedsięwzięcie zostanie na długo w pamięci grupy BFF i że pozyskane umiejętności oraz wiedza przydadzą się dziewczynom w ich (oby pełnej pomysłów) przyszłości!
Projekt „Brak Filmu Festival – wystawa plakatów filmów nieistniejących” został zrealizowany w ramach Programu Równać Szanse Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowanego przez Fundację Civis Polonus.
3 maja odbył się Gminny Dzień Strażaka oraz Piknik Patriotyczny z okazji Święta Konstytucji 3 maja, Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej!
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w intencji Ojczyzny i Strażaków a po niej nastąpiło uroczyste wciągnięcie Flagi Państwowej RP na maszt. Następnie odbył się przemarsz na plac apelowy, gdzie przybyłych powitał Wójt Gminy Stryszów Szymon Duman. Z okazji Gminnego Dnia Strażaka druhnom i druhom wręczono medale i odznaczenia.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wyjątkowego dnia!